free bootstrap templates

KOCHASZ - NIE ROZMNAŻAJ !

Już kolejny rok z rzędu miesiąc marzec jest miesiącem, w którym odbywa się Ogólnopolska Akcja Sterylizacji Zwierząt.


Jest to akcja, której pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt ARKA z Warszawy oraz wiele innych fundacji i organizacji pro zwierzęcych. Głównym celem akcji stało

się propagowanie wśród właścicieli zwierząt zabiegów sterylizacji wykonywanych u psów i kotów oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa w kwestii nadmiernego rozmnażania się zwierząt, czego efektem jest ciągły wzrost liczby bezdomnych zwierząt.


Bardzo często właściciele zwierząt będąc niedoinformowani zwlekają z decyzją o wykonaniu zabiegu u swojego pupila lub wręcz są przekonani o negatywnym wpływie sterylizacji na zdrowie swojego podopiecznego. W przedstawionym artykule chciałabym Państwu bliżej przedstawić zarówno plusy jak i minusy zabiegu sterylizacji, przybliżyć technikę zabiegu oraz rozwiać wątpliwości, które często krążą w potocznych opiniach, a z medycznego punktu widzenia nie są prawdziwe.


Pierwszą podstawową zaletą sterylizacji jest oczywiście jej antykoncepcyjny charakter. Poprzez wykonanie zabiegu sterylizacji samic lub kastracji samców w całkowity sposób pozbawiamy tych zwierząt możliwości rodzenia lub w przypadku samców płodzenia kolejnych pokoleń kociąt lub szczeniąt. Każdy, kto kocha zwierzęta wie jak radosne, miłe i kochane są małe kociaki lub szczenięta. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że suczka w zależności od wielkości, może urodzić od 3 do 12 szczeniąt w jednym miocie, natomiast kotka rodzi średnio 

4 kocięta w miocie ale w roku może urodzić nawet 3 mioty !


Zastanówmy się ilu spośród z tych szczeniąt lub kociąt uda się znaleźć dobry dom, ile z nich trafi do schronisk lub zasili szeregi bezdomnych psów i kotów, a ile spośród nich trzeba będzie poddać eutanazji? Drugim bardzo ważnym aspektem, który przemawia za sterylizacją jest jej aspekt medyczny. Wykonanie zabiegu sterylizacji zabezpiecza suki oraz kotki przed bardzo poważnymi schorzeniami, jakimi są ropomacicze, guzy gruczołu sutkowego (często o charakterze złośliwym), zmiany nowotworowe układu rozrodczego oraz w przypadku samców zmiany chorobowe w obrębie gruczołu prostaty lub nowotwory jąder.


Ropomacicze jest poważną chorobą polegającą na gromadzeniu się ropy w świetle macicy. Schorzenie to jest niebezpieczne, ponieważ początkowo choroba ma przebieg bezobjawowy, a w jej przebiegu często dochodzi do uszkodzenia ważnych narządów wewnętrznych tj. nerki lub wątroba. Pierwszymi symptomami choroby, które powinny zaniepokoić właściciela suczki lub kotki są wzmożone pragnienie, apatia oraz powiększający się zarys brzucha. Objawy te pojawiają się najczęściej w czasie około 2-3 miesięcy od ostatniej cieczki. Ryzyko wystąpienia tej choroby jest również znacznie większe, jeżeli suczka lub kotka otrzymywała hormonalne środki antykoncepcyjne. Często nawet jednorazowe podanie preparatów hormonalnych może spowodować zaburzenia w obrębie układu rozrodczego samicy prowadzące do jego wystąpienia choroby. Inna grupą chorób przed wystąpieniem których chroni sterylizacja, to zmiany nowotworowe gruczołu sutkowego. W tym przypadku bardzo ważny jest moment wykonania zabiegu, który powinien być wykonany pomiędzy pierwszą, a drugą cieczką (rują). Sterylizacja chroni również przed wystąpieniem zaburzeń w obrębie układu rozrodczego tj. cysty jajnikowe lub zaburzenia hormonalne, mogące powodować choroby metaboliczne lub dermatologiczne.


Jako minus zbiegu sterylizacji należy wymienić zjawisko tycia zwierząt, u których został wykonany ten zabieg, jednakże odpowiednia dieta i zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ilości ruchu jest w stanie w pełni zapobiec temu zjawisku. Na rynku jest duży wybór gotowych karm skierowanych właśnie do zwierząt wysterylizowanych lub wykastrowanych.

Sterylizacja lub kastracja jest metodą trwałej antykoncepcji, która polega na chirurgicznym usunięciu gonad u samca lub samicy. U suczek zabieg ten wykonuje się jako usunięcie samych janików (ovarectomia) lub usunięcie jajników, jajowodów oraz macicy (ovariohysterectomia). Zabieg ovarectomii stosuje się głównie w przypadku bardzo młodych suk. 


Zabieg ovariohysterectomii można wykonać u suki w każdym wieku, trzeba jednak pamiętać, że im suczka starsza tym wzrasta ryzyko komplikacji podczas narkozy oraz wydłuża się czas w którym suczka narażona jest na wystąpienie zmian chorobowych. Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu jest czas spokoju płciowego – anoestrus. Jest to przedział czasowy rozpoczynający się średnio 2-3 m-ce od zakończenia ostatniej cieczki i trwający do miesiąca przed kolejną cieczką. Prawidłowo wykonany zabieg sterylizacji, jak każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, wynikających głównie z komplikacji podczas znieczulenia lub powikłań pooperacyjnych, które niestety często wynikają z niedopatrzeń właściciela zwierzaka, jednakże nie są to sytuacje występujące często. 


Nowoczesne metody wykonywania sterylizacji takie jak np. metoda „małego cięcia” umożliwia wykonanie zabiegu, po którym rana pooperacyjna ma długość ok. 3-5 cm u suki, a u kotki zaledwie 2-3 cm. Tak przeprowadzony zabieg umożliwia zwierzęciu szybką rekonwalescencję, minimum odczuwania bólu oraz szybkie gojenie się rany pooperacyjnej. Dlatego bardzo ważne jest, aby zabiegi były wykonywane w gabinetach oferujących właśnie taki sposób wykonywania zabiegu sterylizacji. 


Generalnie suczki już kilka godzin po zabiegu zaczynają swobodnie chodzić i nie wykazują silnych objawów bólowych lub dyskomfortu. Ważne jest jednak, aby suka lub kotka po zabiegu była pod opieka właściciela, który bacznie sprawdza jej stan zdrowia, a w szczególności szew pooperacyjny, który powinien być odpowiednio zabezpieczony przed rozlizaniem lub rozdrapaniem przez sukę lub kotkę. W tym celu zabezpiecza się go poprzez stosowanie kołnierzy ochronnych lub specjalnych ubranek pooperacyjnych.


MITY DOTYCZĄCE STERYLIZACJI

Każda suka lub kotka powinna raz w życiu urodzić młode - w naturze nie każda suka ma możliwość posiadania potomstwa, tylko te najsilniejsze i będące najwyżej w hierarchii stada.

Sterylizacja lub kastracja skraca życie zwierzęciu – nieprawda, ponieważ dzięki sterylizacji samice są zabezpieczone przed wystąpieniem poważnych chorób, a samce nie giną podczas walk lub w czasie włóczenia się w poszukiwaniu samic

Suki po sterylizacji stają się bardziej agresywne – nieprawda, zabieg sterylizacji nie ma wpływu na agresywne zachowania zwierząt, a np. mało towarzyskie kotki stają się bardziej przywiązane do swoich właścicieli.

Sterylizacja jest nienaturalna - zastanówmy się czy odrobaczanie, szczepienia ochronne, inne zabiegi chirurgiczne są naturalne, też nie są naturalne, a mimo tego każdy właściciel stosuje je u swoich zwierząt!

Młode szczeniaczki i kocięta są tak sympatyczne, że na pewno znajdą dom – nieprawda, w Polsce prawie 70 % takich szczeniąt jest oddawane z czasem do schronisk!

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zmieni się Państwa podejście do zabiegu sterylizacji oraz kastracji zwierząt domowych.

Warto się mocno zastanowić, czy akurat Państwa suczka lub kotka nie powinna zostać poddana takiemu zabiegowi?

Czy Państwa sunia lub kotka nie spodziewa się właśnie niechcianego i nieplanowanego miotu?

Czy Wasz pies nie jest w trakcie poszukiwania partnerki do prokreacji, niekoniecznie za Państwa wiedzą i zgodą, co często kończy się potrąceniem przez samochód lub dotkliwymi pogryzieniami?


Miesiąc marzec jest miesiącem, w którym w wybranych zakładach leczniczych dla zwierząt wykonuje się zabiegi sterylizacji oraz kastracji w cenach promocyjnych, dlatego watro skorzystać z takiej okazji.


Więcej informacji na temat przytoczonej akcji, o sposobie przygotowania zwierzęcia do zabiegu oraz listę miejsc, w których takie zabiegi można wykonać znajdą Państwo pod adresem: www.akcjasterylizacji.pl.


Nasz gabinet jak co roku, bierze udział tej akcji dlatego zapraszamy do umówienia się na zabieg właśnie w naszym gabinecie. Wszystkie zabiegi wykonujemy metodą małego cięcia, a dodatkowo wszystkim zwierzętom podajemy środki przeciwbólowe, co znacznie zmniejsza bolesność po zabiegu oraz przyśpiesza proces gojenia zwierzęcia 

(rana pooperacyjna u kotki wynosi ok. 2 cm, a u suczki ok. 5 cm).

 


lek. wet. Justyna Obara-Gałek